Wystawa „Aniołowie w ikonie” w Muzeum Diecezjalnym

W Muzeum Diecezjalnym w Płocku oglądać można wystawę „Aniołowie w ikonie”. Składają się na nią prace powstałe z artystycznej i merytorycznej inspiracji Pracowni Ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej. Wystawa ta wieńczy cykl „Rok w ikonie”.

Anioly Ikony
foto: A. Małecka/Foto Gość

Na wystawie „Aniołowie w ikonie” znalazły się różne przedstawienia aniołów. Autorami prac są osoby skupione wokół Pracowni Ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej: Piotr Chrol, Anna Opalińska, Emilia Dolińska, Aleksandra Kozakiewicz, Agnieszka Kołodziejska, Radosław Sierandt.

- Wszystkie prezentowane na wystawie ikony, choć niekiedy różnią się stylem, zostały wykonane zgodnie z wielowiekową tradycją: na deskach ze szpongami, w jednej technice tempery jajowej, dającej gwarancję trwałości. W większości ikon autorzy zastosowali złoto, nanoszone w różnych technikach. Podziwiamy naszych aniołów, ale też prosimy o opiekę naszych Aniołów Stróżów – mówiła Katarzyna Kobuszewska.

Wystawa z aniołami kończy cyk „Rok z ikoną”, prezentowany w Muzeum Diecezjalnym. Częściowo odbywał się on w warunkach pandemicznych, ale mimo to budził duże zainteresowanie. Zwiedzający chętnie zatrzymywali się na dłużej przy poszczególnym ikonach, kontemplowali je, a być może także modlili się przy nich.

Wystawę czasową „Aniołowie w ikonie” oglądać można do 27 listopada.