Wystawa ikon wielkopostnych i wielkanocnych w Muzeum Diecezjalnym

W Muzeum Diecezjalnym im. bł. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku przez okres Wielkiego Postu oglądać można wystawę ikon wielkopostnych i wielkanocnych. Na wystawę pt. „Z miłości do Zbawiciela” składają się prace wykonane w Pracowni Ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej: - Kontakt z ikoną może być rodzajem rekolekcji – uważa ikonopisarka.

17-img_9728.jpg

Na wystawie pt. „Z miłości Zbawiciela” w Muzeum Diecezjalnym można obejrzeć około 30 ikon wielkopostnych i wielkanocnych, wykonanych w Pracowni Ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej, przez jej założycielkę oraz inne osoby, uczące się w zajęciach tej pracowni, z Płocka, Żuromina, Słupska, Radomia, Wrocławia, Woźnik Śląskich, Torunia. 

 - Okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy w ikonografii, to temat bardzo bogaty. Dlatego na wystawie znalazły się najbardziej popularne ikony, związane z tym okresem. Myślę, że tytuł wystawy „Z miłości Zbawiciela” wyraża to, co prezentują nasze ikony - że to wszystko, dokonało się właśnie z miłości Boga do człowieka. Chciałabym, aby ta wystawa skłaniała do kontemplacji, do zastanowienia, była rodzajem rekolekcji - mówi Katarzyna Kobuszewska.

Wśród 30 ikon można obejrzeć m.in. Przemienienie Pańskie, spotkanie z Marią Magdaleną, Ogród Getsemani, Ukrzyżowanie, zdjęcie Jezusa z krzyża, Noli me tangere, Drogę do Emaus, Ikonę Świętej Trójcy. Wszystkie prace wykonane zostały w technice tempery chudej i są złocone (złotem lub jego imitacją). Ikony uzupełniają krótkie informacje, dotyczące grupy ikon lub tematyki, aby oglądający mogli lepiej zrozumieć sens teologiczny tych prac.

Wystawa ikon wielkopostnych i wielkanocnych „Z miłości do Zbawiciela” będzie czynna w Muzeum Diecezjalnym do 13 kwietnia.