X Ratowskie Spotkania Patriotyczne

X Ratowskie Spotkania Patriotyczne odbyły się 27 września 2020 r. na terenie Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie. Ich tematem był patriotyzm w ujęciu chrześcijańskim, wobec szybko postępujących przemian kulturowych. W programie znalazł się koncert, pokazy musztry oraz rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku. Spotkania zainaugurowano Mszą św. dla pielgrzymów z diecezji i z Polski.

Ratowo.jpg

Mszy św. w intencji obrońców Ojczyzny z 1920 roku przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie. Przypomniał, że sto lat temu wróg niszczył Polskę militarnie, ale też dopuszczał się potwornych zbrodni na ludności cywilnej. Jednak siła ducha polskich obrońców, determinacja i patriotyzm traktowany jako zadanie do wykonania, zmienił bieg historii.

„Tylko chrześcijański, głęboko humanistyczny wymiar patriotyzmu może dać współczesnemu człowiekowi poczucie dumy z dziedzictwa przodków, a jednocześnie uchronić go przed pułapką nacjonalizmu. Bądźmy otwarci na innych, szanujmy każdego człowieka, ale jednocześnie nie ulegajmy bezmyślnie modom na indywidualizm, rozumiany jako swoista bezpaństwowość. Opowiadajmy o przeszłości swoich rodzin, naszych «małych Ojczyzn», całego kraju, traktując te opowieści jako budowanie wspólnoty” – zaznaczył kaznodzieja.

Ks. Bogdan Pawłowski poprosił, aby wspominać bohaterów, którzy w nieludzkich czasach wzorowo wykonywali niezwykle trudne zadania z patriotyzmu. Niech ich przykłady będą inspiracją, jak wykonywać obecnie, w czasie pokoju, a jednocześnie postępującego relatywizmu wartości: „Bądźmy bohaterami swojego czasu” - zaapelował ks. rektor

W programie był także koncert patriotyczno-religijny pt. „Śpiewajmy pamięć o tych dniach”, w którym wystąpili Marta i Paweł Stawińscy z Mławy. Miłośnicy musztry kawaleryjskiej mogli ją zobaczyć w wykonaniu spadkobierców tradycji 2. Szwadronu Mławskiego 4. Pułku Ułanów Zaniemieńskich oraz 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Zaprezentowano też widowisko plenerowe „Ratowo 1920”, nawiązujące do potyczek wojny polsko-bolszewickiej, które rozegrały się w okolicach Ratowa wiosną 1920 roku.

Uczestniczyły w nim liczne grupy rekonstrukcyjne m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. hetmana Lwa Sapiehy, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich „Krechowiacy”, Stowarzyszenie Cywile z Mławy, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan” w barwach 2. Szwadronu Mławskiego, spadkobiercy 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich z Wrocławia, 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza oraz rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

W X Ratowskich Spotkaniach Patriotycznych uczestniczyli m.in. pielgrzymi z diecezji płockiej i z Polski oraz członkowie Bractwa św. Antoniego. Patronował im biskup płocki Piotr Libera.