XI Orszak Trzech Króli na ulicach Płocka

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły!” w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2022 roku ulicami Płocka, od Starego Rynku do parafii pw. św. Stanisława Kostki, przeszedł XI Orszak Trzech Króli. Eucharystii na zakończenie orszaku przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, który tego dnia obchodził 25. rocznicę sakry biskupiej. - Wiara pokazuje, że prawdziwe życie człowieka rozgrywa się między Betlejem a Golgotą – powiedział w homilii bp Mirosław Milewski.

Otk2022
foto: A. Małecka/Foto Gość

Bp Mirosław Milewski w homilii przywołał apokryficzną legendę o tym, że trzej Mędrcy wyruszyli by pokłonić się Jezusowi z trzech przeciwnych stron świata i spotkali się na skrzyżowaniu dróg w pobliżu góry Golgoty. Zanim poszli w kierunku Betlejem, spotkali się tam, gdzie kilkadziesiąt lat później dokonały się zbawcza Męka i Śmierć, a potem Zmartwychwstanie Chrystusa.

Kaznodzieja zaznaczył, że człowiek, który szuka prawdy, dojdzie do Betlejem, do miejsca chwały i radości. Wiara prowadzi ku spełnieniu, ku spotkaniu z Bogiem, jednak idąc tą drogą nie da się ominąć Golgoty, góry symbolizującej ofiarę, cierpienie i śmierć.

- Wiara katolicka uczy nas prawdziwego realizmu, patrzenia na świat i życie nie przez różowe okulary i fałszywe pocieszenia. Wiara pokazuje nam, że prawdziwe życie człowieka rozgrywa się między Betlejem a Golgotą, radością z narodzin i koniecznością ofiary, między pełnią życia a gaśnięciem jego mocy w starości i chorobie – głosił hierarcha.

Przestrzegł, by nie pomylić prawdy z półprawdą i postprawdą, obecnymi na ekranach smartfonów. Prawdziwe życie rozgrywa się nie na ekranie ipada, ale w relacji do żywych, istniejących w rzeczywistości osób. Jeśli światło gwiazdy betlejemskiej pomyli się z blaskiem ekranu telefonu, droga do Betlejem poplącze się, ludzie zagubią się jak uczniowie idący do Emaus, którzy nic nie zrozumieli ze zwycięstwa Golgoty, nie doszli do prawdy o Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka.

Bp Milewski powiedział, że 6 stycznia przypada srebrny jubileusz sakry biskupiej bp. Piotra Libery. Papież Jan Paweł II udzielając tego dnia święceń biskupich podkreślał ewangelizacyjną misję Kościoła. W wędrówce Trzech Mędrców widział istotę działalności misyjnej – podążanie za prawdą i niesienie jej na krańce świata. Bp Piotr Libera od niemal piętnastu lat towarzyszy Kościołowi na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej, szuka drogi do Boga, „zmaga się między Golgotą a Betlejem”.

Biskup pomocniczy przypomniał też wypowiedziane wówczas słowa papieża o tym, że Jezus – Pasterz Pasterzy prosi ich, aby „przedłużali i szerzyli Jego miłość we wspaniałym ciele Kościoła i we wszystkich częściach świata”. Bp Milewski życzył, aby bp Piotr Libera i Kościół płocki nigdy nie stracili „sensu wędrowania drogami prowadzącymi na Golgotę i do Betlejem”.

W czasie Eucharystii ks. Dariusz Malczyk, ceremoniarz biskupi, odśpiewał „Annuntiatio Paschae”, czyli uroczyste ogłoszenie tegorocznej daty Wielkanocy i pozostałych świąt ruchomych.

Poza tym jubilat biskup płocki Piotr Libera przyjął życzenia od przedstawicieli wiernych, duchowieństwa i zakonów. Ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku odczytał życzenia, jakie do biskupa – jubilata w imieniu papieża Franciszka skierował kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Na zakończenie Eucharystii bp. Libera udzielił wiernym błogosławieństwa z odpustem zupełnym.

XI Orszak Trzech Króli w Płocku cieszył się dużym zainteresowaniem płocczan. Po raz kolejny uczestników orszaku w gościnne progi kościoła zaprosił ks. Wiesław Kania SDB, proboszcz płockiej „Stanisławówki”.

Świętą Rodzinę tworzyła rodzina państwa Mileny i Bernarda Szymeonów z synem Janem. Przed Eucharystią pokłon złożyli jej biskupi: Piotr Libera i Mirosław Milewski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, a także święci i błogosławieni.

W tym gronie znalazł się m.in. kard. Stefan Wyszyński, m. Elżbieta Róża Czacka, patroni salezjanów, którzy prowadzą parafię pw. św. Stanisława Kostki, a także pielęgniarka, symbol czasu walki z pandemią. W role Trzech Króli wcielili się: Kacper – Andrzej Mejer ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Melchior – przedsiębiorca z Gąbina Andrzej Żabka, Baltazar – Leszek Brzeski, radny miasta Płocka, nauczyciel, propagator sportu. Królowie ze Starego Rynku do „Stanisławówki” przejechali na czele orszaku konno.

Wydarzeniem towarzyszącym orszakowi był konkurs na rodzinną szopkę Bożonarodzeniową. Pierwsze miejsce zajęła w nim Julia Trzeciak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku (parafia pw. św. Bartłomieja).

Na czele komitetu organizacyjnego XI Orszaku Trzech Króli w Płocku stał dr Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, który podziękował wszystkim osobom, instytucjom i urzędom zaangażowanym w to wydarzenie, a także sponsorom i mediom.

Orszaki Trzech Króli 6 stycznia przeszły także ulicami wielu innych miejscowości w diecezji płockiej.