XI Piesza Pielgrzymka Akcji Katolickiej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego do Słupna

XI Piesza Pielgrzymka z Płocka do Słupna - miejsca internowania podczas II wojny światowej błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego odbyła się w sobotę 15 czerwca br. Akcja Katolicka Diecezji Płockiej zorganizowała ją w roku, w którym Kościół płocki obchodzi 20. rocznicę ich beatyfikacji.

Pielgrzymka_ak_do_s_upna.jpg

Pątnicy z różnych parafii w diecezji płockiej wyruszyli spod pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze płockiej. Ich przewodnikiem był ks. Paweł Gniadkowski z parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, towarzyszył mu ks. Marcin Durzyński z tej samej parafii.

W czasie 16-kilometrowej pątniczej wędrówki modlili się i słuchali konferencji. Dotyczyły one postaci biskupów z Płocka: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego - biskupa płockiego w latach 1908-1941, patrona Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej oraz bp. Leona Wetmańskiego, jego sufragana. Przypomniano m.in. ich heroiczną postawę podczas pobytu w niemieckim obozie w Działdowie, gdzie zostali zamęczeni.

Po dotarciu do Słupna pątnicy wzięli udział w Mszy św. w kościele parafii św. Marcina. Przewodniczył jej ks. inf. Marek Smogorzewski, pierwszy asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej po jej reaktywacji w 1996 r.

Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Jończyk, asystent kościelny diecezjalnej Akcji Katolickiej. Powiedział w nim, że święci zazwyczaj kojarzą się z jakimiś bardzo odległymi czasami. Tymczasem biskupi z Płocka są wciąż obecni w diecezji, jeszcze niedawno żyli ludzie, którzy ich pamiętali czy którym udzielali sakramentu bierzmowania. Pozostało też dużo fotografii biskupów, wykonanych w różnych okolicznościach. Abp Nowowiejski z pietyzmem „dotykał krzyża Chrystusa” wizytując parafie, erygując kościoły, wspierając Polaków w Niemczech. Bp Wetmański zaś założył Caritas i był „ojcem dzieł miłosierdzia”.

- Ono dotykają naszych czasów. Są świętymi z krwi i kości. Ich mowa była prosta: „tak – tak, nie – nie”. Życie zamknęli w swoim męczeństwie. 83-letni starzec abp Antoni Julian umarł broniąc przez sprofanowaniem krzyż Chrystusa. Biskup Leon, gdy wybuch tyfus, zaraził się nim pełniąc posługę. Dziś nie ma słów prawdy, są przekłamania i manipulacje, a oni w tych nieludzkich czasach żyli prawdą. Jeśli szuka się natchnień do życia zgodnego z Ewangelią, to należy patrzeć właśnie na nich – zaakcentował proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Sadłowie.

W czasie Mszy św. Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej przekazała, że w roku 20. rocznicy beatyfikacji Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników członkowie stowarzyszenia przez rok każdego 12. dnia miesiąca będą zachowywać ścisły post w intencji księży i biskupów Kościoła płockiego. Akurat 12-go dnia miesiąca, ponieważ 12 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie 108. męczenników II wojny światowej, wśród których są biskupi z Płocka.

Wiesława Winiarska odwołała się też do słów św. Jana Pawła II z 13 czerwca 1999 r. z beatyfikacji płockich biskupów męczenników, mówiąc, że pielgrzymkowa obecność w Słupnie jest świadectwem zwycięstwa Chrystusa i darem przywracającym nadzieję w niełatwym dla polskiego Kościoła czasie.

Po Mszy św. odbył się piknik integracyjny, przygotowany przez wiernych z parafii pw. św. Marcina w Słupnie. Pielgrzymkę zakończono Koronką do Miłosierdzia Bożego.