XIV Przedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Płocku

Dzieci z płockich przedszkoli wzięły udział w XIV Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, dedykowanym św. Janowi Pawłowi II. Koncert odbył się 14 listopada br. w bazylice katedralnej. Obecny na festiwalu ks. biskup Roman Marcinkowski powiedział dzieciom, że ich śpiew, to „prezent dla św. Jana Pawła II”.

74444116_2509247909195370_5271051785711124480_n.jpg

W XIV Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, dedykowanym św. Janowi Pawłowi II, wzięły udział dzieci z kilkunastu przedszkoli w mieście. W repertuarze były piosenki religijne i patriotyczne. Nie zabrakło słynnej papieskiej „Barki”, piosenki zespołu Arka Noego „Nie lękaj się”, „Jak odnaleźć mam Chrystusa” czy patriotycznych utworów pt. „Warszawskie dzieci”, „Deszcz jesienny”, „Polskie kwiaty”.

Repertuar, aranżacje i stroje były dziełem nauczycielek oraz rodziców. Dzieci śpiewały piosenki z wielkim zaangażowaniem, każda z grup przedszkolnych w nagrodę otrzymała kalendarz i słodycze. Było też pamiątkowe zdjęcie przy portrecie św. Jana Pawła II.

Uczestniczący w festiwalu biskup senior Roman Marcinkowski powiedział dzieciom, że „swoim pięknym śpiewem zrobiły prezent Janowi Pawłowi II”. Podziękował też inicjatorom przeglądu, że konsekwentnie dotrzymują obietnicy danej Papieżowi w 2005 roku, już po jego śmierci, aby pamiętać o nim właśnie poprzez śpiew piosenek religijnych.

„Dziękuję wam za wytrwałość. To wspaniały, wielki dar dla Ojca świętego” – podkreślił bp Marcinkowski. Zacytował też jedną z piosenek, aby dzieci, które wierzą w Boga – „nie lękały się niczego”.

Romana Załęska, dyrektor Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Płocku „Pod Aniołami”, które jest organizatorem przeglądu, podziękowała za wspieranie tego wydarzenia przez wiele osób, a także zaprosiła na nie za rok – w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Natomiast proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski zaznaczył, że takie spotkania „kształtują młode pokolenie”.

Przedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej odbył się w Płocku już po raz czternasty, pod honorowym patronatem bp. Romana Marcinkowskiego. Każdego roku jego celem jest m.in. oddanie hołdu Papieżowi Janowi Pawłowi II. W repertuarze przedszkolaków znajdują się piosenki, które są wyrazem dziękczynienia za pontyfikat Papieża Polaka.

Organizatorem wydarzenia była Romana Załęska, dyrektor Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Płocku „Pod Aniołami” wraz z radą pedagogiczną. Wsparcia udzieliły: wydział edukacji Urzędu Miasta Płocka, parafie katedralna pw. św. Zygmunta i św. Jana Chrzciciela w Płocku oraz ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Nagłośnienia użyczył Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku.