XVIII Adwentowe Zamyślenie Strażackie w Sierpcu

W Sierpcu odbyło się XVIII Adwentowe Zamyślenie Strażackie (4 grudnia br.). Mszy św. z udziałem druhów z Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przewodniczył ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków: - Powinniście być w gotowości bojowej, ale też duchowej – zwrócił się do druhów. Wielu z nich skorzystało z możliwości spowiedzi.

2NIEDZIELA

XVIII Adwentowe Zamyślenie Strażackie odbyło się w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu. Mszy św. z udziałem druhów przewodniczył ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, koncelebrował ks. Dariusz Multon, proboszcz parafii.

- Jak przystało na ludzi wierzących, czując mocną więź z Chrystusem, przybywamy na nasze strażackie zamyślenia, aby nie tylko przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, ale także umocnić wzajemne więzi oraz wiarę - zaznaczył duszpasterz.

Dodał, że życie ludzkie też jest adwentem, nie wiadomo, kiedy on się skończy. Strażacy ratują innych i to jest bardzo ważne, ale powinni także czuwać nad swoją duszą: - Wcześniej czy później nadejdzie czas rozrachunku, dlatego mamy być ciągle w duchowej gotowości – powiedział ks. Andrzej Zakrzewski. 

Kapelan strażaków podkreślił też, że druhowie przez sakramenty, modlitwę i Eucharystię uświęcają się i „zdążają do spotkania z Panem Bogiem na końcu swojego ludzkiego adwentu”. 

Wielu strażaków skorzystało z możliwości przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania, a także przyjęło Komunię św.

Strażacy uczcili też 20. rocznicę pełnienia przez ks. Andrzeja Zakrzewskiego (byłego proboszcza w Tłuchowie koło Sierpca) funkcji kapelana Straży Pożarnych powiatu sierpeckiego: na pamiątkę wręczyli mu statuetkę św. Floriana, patrona strażaków. 

W XVIII Adwentowym Strażackim Zamyśleniu uczestniczyli druhowie z terenu diecezji płockiej: z gmin powiatu sierpeckiego i z jednostek OSP w gminie Tłuchowo, na czele z wójtem druhem Krzysztofem Dąbkowskim i seniorem ruchu strażackiego druhem Tomaszem Woźnickim.

Obecni byli też m.in. st. bryg. Marcin Strześniewski, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, Kamil Różański, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sierpcu, Filip Osuchowski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sierpcu.