O urodzaj, pogodę …i poszanowanie chleba.

Boże Ciało? Uwielbiam!

Poświęcenie pól 2010 051

Jak ten czas szybko mija…już mamy piękną i soczystą wiosnę.Za kilka dniu Boże Ciało, a po Bożym Ciele… W mediach znów słyszymy o kolejnym świętym długim weekendzie! Tak trudno dziennikarzom powiedzieć, że to Boże Ciało?

Poświęcenie pól, ogrodów, upraw łączę z Oktawą Bożego Ciała. Zaprosiłem rolników, aby brali udział obrzędzie uwielbienia Boga w jego stworzeniu. Pomodlimy się o dobrą pogodę, sprzyjającą obfitym plonom. Zaprosiłem gospodarzy i gospodynie do kościoła, aby zabrali ze sobą  udekorowane koszyczki z ziemią ze swoich pól i ogrodów do poświęcenia. Po Mszy pójdziemy w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Mam nadzieję, że znajdą się chętni z poszczególnych pięciu sołectw do  poprowadzenia asysty procesyjnej. Poprosiłem: sołectwo Dulsk w piątek 5 czerwca, sołectwo Sokołowo w sobotę 6 czerwca, sołectwo Wilczewko w poniedziałek 8 czerwca, sołectwo Wilczewo we wtorek 9 czerwca, sołectwo Kamionka i Pólka w środę 10 czerwca.

Tradycja poświęcenia pól w okresie wiosennym jest mocno zakorzeniona jest w historii polskich wsi. Czasem łączona była z dniem patrona rolników – św. Izydorem lub niedzielą Wniebowstąpienia Pańskiego. Przydrożne kapliczki, krzyże szczególnie zdobione, stawały się miejscem wspólnej modlitwy. Jak wspominają najstarsi „o urodzaj, pogodę …i poszanowanie chleba”.

Mieszkańcom parafii Dulsk Pan Bóg podarował  dobrą ziemię. Powinni być wdzięczni za ten dar. Teraz podlewa uprawy spokojnym deszczem wiosennym, bez nawałnic i gradobicia, a za niedługo ogrzeje i otuli promieniami słońca. I powtórzę po raz kolejny słowa z Biblii: „Na nic się zda wstawać o północy, jeśli nie masz Pańskiej pomocy…

A Boże Ciało…? Uwielbiam! Trochę ekumenicznie:

YouTube Preview Image