Gąbin, Parafia Pw. Św. Mikołaja
Warszawska 4, 09-530 Gąbin
24 277 10 15
gabin@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Miejscowość Gąbin wzmiankowana jest w 1215 r. w przywileju Konrada I, księcia mazowieckiego, dla jeżowskiej prepozytury klasztoru benedyktynek w Lubiniu. W 1322 r. nazwana jest oppidum. Prawa miejskie chełmińskie w 1437 r. nadał Ziemowit V, książę mazowiecki. Miasto niszczyły pożary, a w 1545 r. wzmiankowane jest Nowe Miasto Gąbin.

Parafia w Gąbinie powstała być może w XII w. W 1222 r. wspominany jest Gismar, pleban gąbiński. W starym grodzie mógł istnieć kościół grodowy pw. św. Mikołaja.

Nowy kościół został zbudowany z fundacji książąt mazowieckich w XV w. jako jednonawowy, murowany, bez sklepienia, a z sufitem. Było w nim sześć ołtarzy i rzeźbiona ambona. Po powstaniu listopadowym w 1834 r. kościół został zniszczony w wyniku pożaru. Odbudowano go i przekształcono w 1862 r.

W 1903 r. powstał pomysł budowy nowej świątyni według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, pod kierunkiem księży proboszczów: Klemensa Ostrowskiego i Jana Matulanisa. 8 marca 1913 r. spłonęła stara świątyni, pozostały tylko w części fundamenty, co zmotywowało parafian do wytężonej pracy, którą ukończono w 1934 r. Neogotycki kościół z 60-metrową wieżą było widać przy dobrej widoczności nawet ze Wzgórza Tumskiego w Płocku. Konsekracji nowego kościoła dokonał J.E. Abp Antoni Julian Nowowiejski w roku 1934.

W czasie II wojny światowej 26 sierpnia 1940 r. aresztowano ks. proboszcza Władysława Turowskiego i ks. wikariusza Mariana Franciszka Żebrowskiego, kościół został zamknięty, a następnie w 1942 r. rozebrany. Nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy, zbudowanej w 1945 r.

Obecny kościół murowany powstał w latach 1954-1966 z inicjatywy ks. proboszcza Stefana Budczyńskiego, według projektu architekta Stanisława Marzyńskiego. Konsekrował go 16 października 1966 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski jako milenijny dar dla polskiego Kościoła. Wnętrze kościoła i jego otoczenie były sukcesywnie urządzane w latach powojennych staraniem parafian i kolejnych proboszczów parafii. Ostatnie gruntowne remonty wnętrza i na zewnątrz świątyni zostały przeprowadzone w czasie duszpasterzowania ks. Józefa Szczecińskiego, m.in.: ocieplono, otynkowano i pomalowano kościół, założono oświetlenie, osuszono teren, wykonano nowe schody granitowe, wykonano nowe tabernakulum i wystrój prezbiterium, przeprowadzono remont starej i nowej plebanii.

W XV w. istniała w Gabinie kaplica szpitalna pw. św. Krzyża, przy którym około 1634 r. utworzono prepozyturę z kolegium mansjonarzy od 1548 r.

Na cmentarzu parafialnym w połowie XIX w. wzniesiono kaplicę grobową Tarczyńskich, murowaną z cegły, otynkowaną.