Sudragi, Parafia Pw. Św. Maksymiliana Kolbego (fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons)
ul. Szkolna 9, 09-200 Sierpc
24 274 12 74
sudragi@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:

Parafia w Sudragach powstała zapewne pod koniec XIV w. Możliwe, że fundatorem był Iwon z Radomina, marszałek księcia Kazimierza (†1377). Pierwsza wzmianka o kościele zachowała się z 1506 r. W XVI w. do parafii należały następujące miejscowości: Sudragi, Dobaczewo, Kokorzyno i Śniechy, a w 1695 r. dołączono nadto Malużyn i Osówkę (obecnie parafia Gójsk) oraz Sułocin i Mniszek (parafia Sierpc). W 1599 r. drewniany, konsekrowany kościół pw. Narodzenia NMP miał w ołtarzu głównym obraz św. Stanisława, w bocznym zaś św. Mikołaja. Istniał do początku XVIII w., choć już w 1695 r. określono go jako bardzo stary. Od czasów wojny szwedzkiej parafia nie miała własnego proboszcza; opiekę duszpasterską sprawował nad nią proboszcz z Ligowa. Zapewne przez kilkadziesiąt lat nie było wówczas świątyni w Sudragach; odbudowano ją dopiero w 1744 r. staraniem Jana Gozdawy Sudraskiego, zaś w 1818 r. kolator P. Chmielewski pokrył ją nowym dachem i oszalował deskami, wewnątrz zakładając ceglaną posadzkę. Świątynia pw. św. Walentego posiadała wówczas trzy ołtarze: w głównym umieszczony był obraz Narodzenia NMP, a w bocznych znajdowały się obrazy św. Józefa i św. Walentego. Przez kilkadziesiąt lat parafia posiadała własnego proboszcza, lecz w 1780 r. biskup płocki Michał Jerzy Poniatowski h. Ciołek afiliował ją do Ligowa i do 1955 r. obsługiwali ją proboszczowie ligowscy, choć okresowo rezydował przy kościele kapelan. 19 sierpnia 1955 r. w czasie akcji kołchozowania wsi kościół spalił się. Z uratowanych dwóch belek stropowych zbito zachowany do dzisiaj krzyż. Na pozostałych po kościele fundamentach do 1972 r. sprawowano nabożeństwa pod gołym niebem. W 1975 r. władze komunistyczne udzieliły zgody na budowę kościoła.

Parafię powtórnie erygował dekretem z dn. 10 sierpnia 1983 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski; dekret wszedł w życie dn. 4 września 1983 r. Została ona wydzielona z parafii Ligowo i Gójsk. Nowy kościół parafialny zbudowano w latach 1976-1978 dzięki staraniom ks. Romualda Bralczyka, ówczesnego proboszcza w Ligowie, oraz ks. Krzysztofa Krośnickiego. Kościół jest budowlą orientowaną, jednonawową, murowaną z cegły, z niewyodrębnionym prezbiterium. Do kościoła dobudowana wieża, na której w 1975 r. zamontowano dzwon, podarowany przez ks. Romualda Stanisława Jaworskiego z Bonisławia. W ołtarzu głównym umieszczono rzeźbiony krucyfiks oraz tabernakulum, ofiarowane przez biskupa pomocniczego Romana Adama Marcinkowskiego. Na ścianach znajdują się obrazy: św. Maksymiliana Kolbego, Miłosierdzia Bożego, Chrystusa Cierpiącego, św. Walentego, Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynię konsekrował w 1987 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski. W 1986 r. założony został nowy cmentarz parafialny.

Od 2007 r. kościół w Sudragach był gruntownie wyremontowany, zmieniono pokrycie dachowe, odmalowano wnętrze, a teren wokół niego wyłożony granitową kostką.