Kalendarz wydarzeń

Letnie rekolekcje RRN

3-11 lipca, Bańska Wyżna

„Wakacje na scenie” – bezpłatne półkolonie w Szkołach Katolickich

Stowarzyszenie Człowiek Kultura oraz Szkoły Katolickie w Płocku latem wspólnie będą realizowały projekt „Wakacje na scenie”. Zapraszają na bezpłatne półkolonie na terenie Szkół Katolickich dla 90 dzieci z Płocka, w formie 6 - pięciodniowych turnusów. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka.

Projekt „Wakacje na scenie” to niezwykła, wakacyjna przygoda, podczas której dzieci będą uczestniczyć w różnorodnych warsztatach teatralnych, spędzą kreatywnie czas, poznają nowych kolegów i koleżanki, a przede wszystkim wystąpią w spektaklu teatralnym.

Grupa odbiorców: dzieci urodzone w latach 2007-2011;

Terminy: 05-09.07.2021; 12-16.07.2021; 19-23.07.2021; 26-30.07.2021; 16-20.08.2021; 23-27.08.2021;

Liczba uczestników w jednym turnusie: 15 dzieci;

Rekrutacja: 27 czerwca (niedziela) w godz. 9:00-12:00 w Szkołach Katolickich w Płocku, ul. Abp. A. J. Nowowiejskiego 2A;

Miejsce: Szkoły Katolickie w Płocku;

Organizator: Stowarzyszenie Człowiek Kultura.

Warsztaty teatralne zostaną przeprowadzone przez aktorów Teatru Form Wielu (Przemysław Jarzyński, Łukasz Jarzyński). Muzyka do spektaklu - Maciej Bieniek.

Przemysław Jarzyński
Prezes Stowarzyszenia Człowiek Kultura

INFORMACJA O PIELGRZYMCE CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA JASNĄ GÓRĘ

Dnia 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych odbędzie się na Jasnej Górze 56. Ogólnopolska Pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych organizowana przez Apostolstwo Chorych. Z racji trwającej epidemii, specyfiki grupy oraz licznego grona pielgrzymów rekomenduje się, aby osoby chore i niepełnosprawne uczestniczyły w pielgrzymce duchowo w jedności z reprezentantami wspólnoty obecnymi na Jasnej Górze. Telewizja publiczna, TVP 3 w tym dniu, o godz. 11.00 będzie transmitować Mszę świętą z Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi
Bp. Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. duszpasterstwa służby zdrowa. Proponuje się, aby w tym dniu w godzinach popołudniowych zorganizować dla chorych w parafiach nabożeństwo lourdzkie z zachowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych. Nabożeństwo to mogłoby być połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i byłoby parafialną kontynuacją pielgrzymki na Jasnej Górze.

ks. Jakub Kępczyński
Diecezjalny Duszpasterz Apostolstwa Chorych

MATERIAŁY DO POBRANIA

ks. mgr Jakub Kępczyński

Spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas z parafii płockich

Płock, Centrum Charytatywno- -Opiekuńcze im bł. Abpa A. J. Nowowiejskiego Caritas Diecezji Płockiej, Kaplica Hospicjum, ul. Sienkiewicza 54, godz. 16.00

XXII Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju w Oborach

XXII Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju – Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej odbędzie się 10 lipca br. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Będzie to okazja do nałożenia szkaplerza karmelitańskiego – duchowego włączenia do Zakonu Karmelitańskiego, poświęconego służbie Matce Bożej. 

XXII Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju - Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej rozpocznie się na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o godz. 10.00, a zakończy o godz. 19.00.

- Zapraszamy wszystkie siostry i braci w Karmelu, wszystkich parafian i pielgrzymów oborskiego sanktuarium, wszystkich noszących na sercu szkaplerz karmelitański oraz wszystkich pragnących schronić się pod opiekuńczym płaszczem Matki i Królowej Karmelu. Naszemu spotkaniu patronować będzie św. Józef, który jest głównym Patronem zakonu i Polskiej Prowincji Karmelitów. Zapraszamy wszystkich do radosnego braterskiego spotkania w malowniczo położonym klasztorze na Ziemi Dobrzyńskiej, do wspólnej modlitwy i dzielenia się świadectwem wiary i miłości Ojczyzny i Kościoła - zapraszają ojcowie karmelici.

W sobotę 10 lipca można przybywać do Obór od godz. 9.00, kiedy to rozpocznie się spowiedź. O godz. 10.00 odbędzie się powitanie Matki Bożej Bolesnej. Potem kolejno odbędą się: konferencja i różaniec z modlitwą oraz Litanią do św. Józefa, a o godz. 12.00 - Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel: przewodniczy i homilię wygłosi prowincjał karmelitów o. dr Wiesław Strzelecki O.Carm. z Krakowa.

W godz. 14.00-16.00 można będzie spożyć posiłek, zwiedzić sanktuarium czy nabyć szkaplerz karmelitański. Później rozpocznie się Godzina Świadectw, ceremonia przyjęcia do Szkaplerza Karmelitańskiego, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. Zakończenie spotkania nastąpi o godz. 19.00.

Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej zaplanowano na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Należy zabrać ze sobą parasole (ochrona przed deszczem, słońcem) i krzesełka turystyczne. W związku z pandemią i obowiązującymi przepisami sanitarnymi każdy uczestnik spotkania powinien zabrać ze sobą maseczkę ochronną i zachować bezpieczny dystans społeczny (1,5 m na placu przed kościołem).

 

***

Polska Prowincja Karmelitów pod wezwaniem św. Józefa posiada 13 klasztorów i domów zakonnych m.in. w Oborach w diecezji płockiej. Życie karmelitów jest szczególnie związane z kultem Maryi. Mają oni pod opieką cztery sanktuaria maryjne, w tym w Oborach - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej (XVII w.). Szczególnym kultem cieszy się w nim Pieta przedstawiająca Matkę Bożą, pochodząca z XIV w. Raz w roku w lipcu do Obór przybywają pielgrzymi z całej Polski, aby uczcić i nałożyć szkaplerz karmelitański.

Szkaplerz karmelitański Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stock, generałowi Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego”. Przywileje i łaski szkaplerza św. były potwierdzone wielokrotnie przez papieży. Potwierdzili je: Klemens VII (bullą z dnia 12 sierpnia 1530 r.), Pius V, Grzegorz XIII, Paweł V, Klemens X, a nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym: Pius XI, Pius XII (1951), Paweł VI, Jan Paweł II (2001).

Ten, kto przyjmuje szkaplerz, zostaje w jakimś sensie włączony do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matce Bożej, aby doświadczać macierzyńskiej obecności Maryi „w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa” (św. Jan Paweł II). Sedno nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.

Msza św. dla członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. Św. Brata Alberta

Płock, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. Stary Rynek 14/18, godz. 11.00

Zaproszenie na rekolekcje biblijne do Ostoi św. Antoniego

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Bractwem św. Antoniego organizuje od 23 do 25 lipca rekolekcje biblijne. Poprowadzi je Ojciec Ryszard Wróbel, franciszkanin, kapłan z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), biblista, spowiednik, rekolekcjonista, wykładowca, od sześciu lat współpracujący z ratowskim sanktuarium.

Temat przewodni tegorocznych rekolekcji brzmi „Być uczniem Jezusa”, analizie w tym kontekście zostanie poddana Ewangelia według św. Marka, która jest nazywana przez biblistów „przesłaniem o Królestwie zrealizowanym”. Poza pięcioma konferencjami tematycznymi, w programie zaplanowano Eucharystie, adoracje Najświętszego Sakramentu, pracę w grupach a także aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w duchu franciszkańskim z elementami hipoterapii oraz hortiterapii.

- W Katolickim Komentarzu do Pisma Świętego podkreślono, że Ewangelia według św. Marka jest zaproszeniem do spotkania Pana, dojrzewania do wiedzy o Jego prawdziwej tożsamości oraz oddania Mu całego swojego życia. Nasze rekolekcje, w których przewodnikiem będzie właśnie św. Marek, są również zaproszeniem do formacji, która uczyni z nas świadomych uczniów Chrystusa – zachęca do przyjazdu rektor ratowskiego sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Zapisy na rekolekcje prowadzi Bractwo św. Antoniego pod numerem telefonu 515822076 lub mailowo pod adresem bractwo@sanktuarium-ratowo.pl. Serdecznie zapraszamy.

Koncert ku czci kard. Stefana Wyszyńskiego – 25 lipca 2021 r.

„Pieśń ku czci bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” – to tytuł koncertu, który 25 lipca br. odbędzie się w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Weźmie w nim udział organista Robert Grudzień oraz tenor Karol Lizak. Koncert zaplanowano w ramach Płockich Koncertów Organowych, które organizuje Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

W niedzielę 25 lipca w bazylice katedralnej w Płocku odbędzie się koncert pt. „Pieśń ku czci bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” w ramach Płockich Koncertów Organowych. Wystąpi w nim organista Robert Grudzień oraz tenor Karol Lizak.

Robert Grudzień jest światowej sławy wirtuozem gry na organach, a także pianistą, dyrygentem i kompozytorem. Ukończył wydział fortepianu, organów i klawesynu Akademii Muzycznej im. Grażyny Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia uzupełniał w Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Jako solista i kameralista koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, Amerykach Północnej i Południowej, Australii i Japonii. Występował m.in. z Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Markiem Torzewskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzesimirem Dębskim. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia oraz solistą Filharmonii Lubelskiej i autorem projektu „Spotkania z Historią i Sztuką - Zrozumieć Niepodległą”.

W roku 2019 Robert Grudzień był inicjatorem ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Moniuszko i jego czasy” - w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy opery narodowej. W 2016 roku skomponował: Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050. rocznicę Chrztu Polski, w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r.; „Misterium Dźwięku Czerwca `76”; muzykę do spektaklu „Słowo Zbigniewa Herberta” według scenariusza Krzysztofa Kolbergera. Robert Grudzień jest też dyrektorem wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Został nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Karol Lizak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi (2014). To laureat Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Śpiewaków Operowych (Rheinsberg 2013, 2015, XX Międzynarodowego Festiwalu Chorus Inside w kategorii głosów solowych (Rovinji, Chorwacja 2015) oraz wyróżnienia na V Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” (Włocławek 2015). W 2011 roku wziął udział w nagraniu archiwalnym operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów…” z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

W 2012 roku Karol Lizak wystąpił w operze Wilhelminy von Beureuth „Argenore (premiera w Rheinsbergu), a w 2013 jako Otokar w operetce „Baron Cygański” J. Straussa (Staatstheater Braunschweig). Od 2014 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie występuje m.in. w „Wielkiej Księżnej Gerolstein jako Fryc, „Skrzypku na dachu” (jako Motel), „Nędznikach”, „Miss Saigon”. Od 2016 roku współpracuje z Robertem Grudniem w ramach ogólnopolskich festiwali muzycznych.

Koncert w katedrze płockiej rozpocznie się o godz. 19.00, wstęp jest wolny.

Historia Płockich Koncertów Organowych sięga roku 1996. Wtedy po raz pierwszy odbyły się w Płocku Koncerty Przed Hejnałem - zainicjowane przez organistę bazyliki katedralnej Wiktora Bramskiego. Odkrył on i docenił wartość unikalnych płockich organów. Ten wyjątkowej klasy instrument, należący do najwybitniejszych osiągnięć organmistrzostwa powstał w 1907 r. w firmie Wilhelma Sauera we Frankfurcie nad Odrą. W płockiej katedrze został zainstalowany w 1949 r., po odkupieniu przez kapitułę katedralną od wspólnoty ewangelickiej w Żarach i poddaniu przez firmę organmistrzowską Wacława i Dominika Biernackich gruntownej renowacji w celu przywrócenia dawnego - wysublimowanego i szlachetnego brzmienia.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbył się w Płocku w 1999 r. i stał się imprezą cykliczną. Jego pomysłodawcą był Wiktor Bramski. Na kolejnych festiwalach występowali mistrzowie sztuki organowej z kraju i zagranicy m. in. z Czech, Węgier, Niemiec, Luksemburga, USA, Łotwy i Ukrainy. W 2007 roku z okazji stulecia płockich organów wystąpił Krzysztof Penderecki ze specjalnym koncertem „Missa Pro Pace”.

Koncerty organowe połączone są zazwyczaj z występami chóru Pueri et Puealle Cantores Plocenses - jest to miejska instytucja kultury, którą kieruje Anna Bramska i solistów, a także z brzmieniem innych instrumentów, jak saksofon, puzon, skrzypce, flet, wiolonczela. Od 2008 roku festiwal nosi nazwę: Płockie Koncerty Organowe.