Jubileusze parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie

- W parafii wzrasta nasze chrześcijaństwo. Parafia powinna być pełna miłosierdzia – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w Święto Bożego Miłosierdzia w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Parafia ta 24 kwietnia 2022 r. obchodziła swoje 40-lecie oraz 25. rocznicę konsekracji kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego. Duchowym owocem jubileuszu jest koło różańcowe osób niepełnpsprawnych.

Ciechanów - św. Piotra Apostoła

Bp Mirosław Milewski przewodniczył jubileuszowej Eucharystii w ciechanowskiej parafii. Podziękował duszpasterzom i wiernym za wspólnotę wiary, nadziei i miłości. Powiedział, że 40-lecie parafii, to jubileusz biblijny, to 40 lat dążenia do zbawienia, do wieczności.

- Parafia to coś znacznie więcej niż terytorium objęte granicami. Tę szczególną wspólnotę tworzą ludzie, którzy w niej mieszkają, ale także ci, którzy stąd pochodzą. To w parafii uczymy się, czym naprawdę jest chrześcijaństwo. W jakimś sensie parafia, to miejsce naszego początku i naszego końca – głosił hierarcha.

Zaznaczył, że wiara potrzebuje wspólnoty, nikt nie wierzy sam. Przez chrzest człowiek zostaje włączony w sieć relacji, które łączą wierzących, a ta sieć relacji tworz Kościół. W dziedzinie wiary ludzie wzajemnie od siebie zależą, pomagają sobie, troszczą się, są za siebie współodpowiedzialni, darzą bezinteresowną życzliwością, a w chwilach słabości stanowią dla siebie oparcie: - Nasze chrześcijaństwo wzrasta w parafii – podkreślił bp Milewski.

W Święto Bożego Miłosierdzia odwołał się do Ewangelii (J 20,19-31). Powiedział, że to rany miłosierdzia były dowodem autentyczności ukazującego się Chrystusa. Pełni ogromnego lęku apostołowie stali się odważni dopiero po tym, jak zobaczyli Chrystusa i Jego rany. Ten sam Chrystus przyszedł także z darem swojego miłosierdzia. Rany są przypieczętowaniem wyznania miłości Boga do człowieka. Święty Tomasz to zrozumiał i dlatego potwierdził: „Pan mój i Bóg mój!”.

Kaznodzieja zaznaczył, że czym jest w istocie Boże miłosierdzie można zrozumieć dzięki św. siostrze Faustynie Kowalskiej, która 22 lutego 1931 roku w Płocku po raz pierwszy ujrzała obraz „Jezu ufam Tobie”, a potem wielokrotnie rozmawiała z Jezusem Miłosiernym. To On sam zażyczył sobie Święta Bożego Miłosierdzia w drugą Niedzielę Wielkanocną (Dz. 299) - z myślą o grzesznikach, dla których “wylewa całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego”. Miłosierdzie Boże jest tak wielkie, “że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski” (por. Dz. 699).

Bp Milewski życzył wiernym w ciechanowskiej wspólnocie parafialnej, aby jak św. Faustyna zaufali Bogu, budowali swoje życie na Chrystusowym fundamencie, byli “na wzór Jezusa wielkiego miłosierdzia”.

Podczas Mszy św. odczytano też błogosławieństwo papieża Franciszka na jubileusz parafii: - W parafii działa wiele grup m.in. stowarzyszenie Cudownego Medalika, koło różańcowe kobiet i mężczyzn, Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, Diakonia Miłosierdzia. Jej członkowie na przykład rozważają “Dzienniczek” św. Faustyny, a także głoszą i czynią dzieła miłosierdzia. Na jubileusz powstało koło różańcowe osób niepełnosprawnych - powiedział ks. kan. Sławomir Filipski, proboszcz parafii.

Jubileuszowe obchody w parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie obchodzono przez trzy dni. W programie był koncert muzyki sakralnej o Bożym miłosierdziu - “Historia zbawienia na głos i organy” w wykonaniu Aleksandry Molewskiej (sopran) i Dominika Molewskiego (organy), spektakl “Sekretarka” – monodram Barbary Misiun, aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku na podstawie “Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej, występ chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej “Musicum” pod kierunkiem Karola Krawczyka, koncert orkiestry młodzieżowej. Był też tort jubileuszowy.


Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie została erygowana 23 kwietnia 1982 roku przez bp. Bogdana Sikorskiego. Pierwszym duszpasterzem pracującym w parafii był ks. Czesław Głowicki. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Lucjan Rawa, budowniczy tymczasowej kaplicy. Kolejny proboszcz ks. Jan Włoczewski dokończył budowę plebanii i budynków gospodarczych oraz rozpoczął budowę kościoła. Przez ponad 30 lat proboszczem był ks. prał. Eugeniusz Graczyk, który dokończył budowę świątyni parafialnej pod wezwaniem Chrystusa Miłosiernego. Kościół został konsekrowany 20 kwietnia 1997 roku przez bp. Zygmunta Kamińskiego. Kamień węgielny pod ten kościół w 1991 roku w Płocku poświęcił św. Jan Paweł II. Od 2019 roku proboszczem parafii jest ks. kan. Sławomir Filipski, który zaplanował i zorganizował jubileusz 40-lecia parafii. Z jego inicjatywy parafia ufundowała studnię w Zambii, a obecnie zbiera środki na drugą studnię. W czasie pandemii przy parafii postowiono krzyż morowy.

W kościele, którego 25. rocznicę konsekracji obchodzono 24 kwietnia br., znajduje się tabernakulum i figura Jezusa Miłosiernego autorstwa wybitnego rzeźbiarza Gustawa Zemły. W prezbiterium umieszczono rzeźby Dwunastu Apostołów, dzieło ciechanowianina Marka Zalewskiego. Wiernych do modlitwy wzywają trzy dzwony ze słynnej ludwisarni Felczyńskich: Piotr Apostoł, Jan Paweł II oraz trzeci, poświęcony Marii Królowej Polski. Piękno liturgii podkreśla dźwięk 23-głosowych organów. W świątyni znajdują się relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. Marii Angeli Truszkowskiej.