Wisłą popłynie procesja z Najświętszym Sakramentem

W uroczystość Bożego Ciała na rzece Wiśle odbędzie się Wiślana Procesja Eucharystyczna. Jest to inicjatywa salezjańskiej parafii w Czerwińsku nad Wisłą: - Popłyniemy „królową polskich rzek”, która będzie niosła na swoich falach Chrystusa Eucharystycznego, a jak to już kiedyś bywało, nauczał On także z łodzi – mówi ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Czerwińsk, Parafia Pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (Fot. Zbigniew Panow)

Wiślana Procesja Eucharystyczna, to kolejna tego typu modlitewna inicjatywa parafii Czerwińsk nad Wisłą. Od kilku lat na rzece z inicjatywy tej parafii odbywają się tzw. różańce wiślane. Tym razem na łodzi znajdzie się Najświętszy Sakrament.

Procesja rozpocznie się 16 czerwca br. o godzinie 13.00 w parafii św. Mateusza w Smoszewie. Pół godziny później wyruszy z niej Wiślana Procesja Eucharystyczna. Najpierw będzie płynął krzyż, potem sztandar św. Barbary, która jest patronką wodniaków, następnie małe łodzie, a potem na drewnianej łodzi szkutniczej o nazwie „Basonia” - ołtarz z Najświętszym Sakramentem.

Na końcu popłyną dwie większe jednostki dla wiernych: „Wodnik” z Kępy Polskiej i tramwaj wodny z Wyszogrodu. W orszaku będzie też płynął bat, czyli łódź piaskarzy wiślanych, zwodowany z Nieszawy.

Drugą stacją procesji będzie miejscowość Wychódźc na terenie parafii św. Leonarda w Chociszewie, potem procesja dopłynie do parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Secyminie (archidiecezja warszawska), znajdującej się na drugim brzegu rzeki. Ostatnią, czwartą stacją będzie bulwar w Czerwińsku. Przy każdej stacji odbędzie się tradycyjna modlitwa z udziałem wiernych, także o pokój w Ukrainie.  Cała trasa tej wyjątkowej procesji wyniesie około 18 km.

W Wiślanej Procesji Eucharystycznej wezmą udział proboszczowie czterech wymienionych parafii, ojcowie salezjanie z Czerwińska i wierni.

- Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie będzie płynął rzeką, nad którą żyją i gdzie pracują nasi parafianie, ci, którzy tworzą te wspólnoty. Popłyniemy Wisłą – „królową polskich rzek”. Będzie niosła na swych falach Chrystusa Eucharystycznego, a jak to już kiedyś bywało, nauczał On także z łodzi – mówi ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii.

W organizację Wiślanej Procesji Eucharystycznej włączył się także Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku.