Świadek prawdy

Z ciekawością wybrałem się na wykład prof. Bogdana Chazana w ramach Colloquia Gostiniensia Uniwersytetu Otwartego UKSW, działającego przy parafii św. Marcina w Gostyninie. Były dyrektor warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny opowiadał o klauzuli sumienia w zawodzie lekarza. Opowiadał spokojnie i bardzo ciekawie, już po pierwszych wypowiedzianych zdaniach można było odnieść wrażenie, że profesor Chazan to wielka klasa, poparta dużą wiedzą i życiową mądrością.

Szum medialny wokół tego lekarza sprawił, że w spotkaniu wzięła udział spora grupka gostyninian. Polacy zaczynają dyskutować o klauzuli sumienia i czym jest sumienie. Przecież każdy ma swoje sumienie i w żadnej dziedzinie życia, prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, doskonale wiedzą o tym ludzie wiary i nie zgadzają się np. na aborcję. Ludzie pozbawieni wrażliwości moralnej o aborcji powiedzą, że jest to tylko zwykły zabieg.

Lekarze, dziennikarze, politycy czy też rolnicy, górnicy – wszyscy musimy działać zgodnie z prawem naturalnym, to prawo dotyczy nas wszystkich.

Ubolewam, że Bogdan Chazan stracił pracę ponieważ odmówił aborcji, jednak z drugiej strony cieszę się, że ten człowiek spotyka się teraz z ludźmi i opowiada o patologii służby zdrowia, opowiada o aborcji i o metodach leczenia niepłodności.

W mediach głośno jest o in vitro i faktycznie młodzi ludzie szukają swojego szczęścia w różnych działaniach. Jakże często słyszymy, że kobieta ma prawo decydować o sobie.

Bogdan Chazan potwierdza, że nacisk lobby in vitro jest bardzo mocny i trudno wypromować inną metodę, jak choćby skuteczną naprotechnologię. Lekarz z przekonaniem opowiadał, że ta metoda jest skuteczna i coraz więcej kobiet się do niej przekonuje. Naprotechnologia jest metodą szanującą całkowicie naturę i tańszą niż program in vitro, jednak za tą drugą stoi potężne lobby właścicieli klinik i firm farmaceutycznych.

Moim zdaniem dobrze się stało, że media tak nagłośniły sprawę Bogdana Chazana, a on sam stracił pracę w stołecznym szpitalu. Ma teraz dużo czasu, jeździ po kraju i przekonuje aby zawsze działać zgodnie z prawem naturalnym i własnym sumieniem.

Dobry Bóg zawsze chce naszego dobra i poprzez wyjątkowego lekarza - świadka prawdy, pokazuje nam jakie wartości życia powinniśmy wybierać.

wtorek, 24 lutego 2015

Autor wpisu Andrzej Adamski
  Andrzej Adamski
Dziennikarz, twórca portalu gostynin24.pl. Mieszka w Gostyninie.