Pierwszy Bal Wszystkich Świętych w parafii pw. św. Stanisława BM w Bonisławiu

Zbliżające się wspomnienie Wszystkich Świętych to czas, w którym w sposób szczególny można zainteresować najmłodszych postaciami ich świętych patronów. Dlatego też w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bonisławiu po raz pierwszy został zorganizowany Bal Wszystkich Świętych, połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla klas 0-III. Na inicjatywę tę odpowiedziało wiele dzieci, a także rodziców, którzy z poświęceniem przygotowali dla nich stroje.

P1210380

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Gątarka. Natomiast homilię wygłosił ks. Radosław Zawadzki, dyrektor płockiej Caritas, który przez dziewięć lat pracował jako misjonarz w Iquitos w Peru.

Zwracając się w szczególności do najmłodszych ks. Zawadzki, zauważył, że ich stroje symbolizują Świętych, których dziedzictwo umacnia wiarę kolejnych pokoleń. Zadał również pytanie, co to znaczy być „świętym”, wskazując, że każdy z patronów kroczył ku świętości inną drogą.

Jednakże są elementy wspólne dla każdej z tej dróg, to zasada, którą przekazuje nam Jezus w ostatnim przykazaniu, miłość do Pana Boga musi być połączona z miłością bliźniego, która objawia się w konkretnych czynach. Święta siostra Faustyna napisała w swym dzienniczku „Niech moje oczy, uszy, usta, ręce, nogi i serce będą miłosierne”, co oznacza pragnienie spełniania dzieł miłosierdzia całym sobą, na różne sposoby” – podkreślił kaznodzieja.

Nawiązując do hasła kończącego się tygodnia misyjnego „Misje sercem Kościoła”, wskazał ponadto, że istotą misji, poza głoszeniem Dobrej Nowiny, jest otwartość na drugiego człowieka, gotowość do niesienia mu pomocy w każdej sytuacji i na każdy możliwy sposób, co można czynić w każdej parafii, zakładając chociażby parafialne koło misyjne i wspierając potrzebujących.

Bezpośrednio po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs prac plastycznych przygotowanych przez dzieci z klas 0-III, poświęconych postaciom świętych, a następnie rozpoczął się Bal Wszystkich Świętych, podczas którego najmłodsi śpiewem i tańcem wyrażali swoją miłość do Pana Boga, a także dzielili się ze wszystkim obecnymi swoją radością i niespożytą energią.

„Dzisiejszy dzień to owoc współpracy wielu osób zaangażowanych w życie swojej parafii. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem zarówno dzieci jak i rodziców, którzy przygotowali wspaniałe stroje. Kierując się słowami wielkiego świętego Kościoła Powszechnego, Antoniego Padewskiego „W tym mglistym świecie, święci jaśnieją niczym gwiazdy na firmamencie”, staraliśmy się w ten sposób ukazać naszym najmłodszym owe gwiazdy, by jaśniały w ich życiu i prowadziły ich na co dzień” - powiedział ks. proboszcz Piotr Gątarek, podsumowując wydarzenie.

W wydarzeniu licznie wzięły udział zarówno dzieci z parafii w Bonisławiu jak też okolicznych parafii, na jego zakończenie przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek oraz dyplomy i nagrody dla młodych artystów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym.

Źródło: parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bonisławiu