„Trzeba zachować to, co pozostało z historii…” - publikacja o strażakach z Turzy Małej

„100 lat w służbie człowiekowi. OSP Turza Mała 1922-2022” - to tytuł książki ks. kan. dr. Andrzeja Zakrzewskiego, diecezjalnego duszpasterza Straży Pożarnych, ukazującej strażacki epos na przykładzie historycznej jednostki strażackiej, działającej w diecezji płockiej.

20231009 104315

Strażacy z Turzy Małej przez 100 lat działali „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Dzieje tej jednostki wiodą od roku 1922, kiedy to z inicjatywy miejscowego dziedzica Edmunda Kowalewskiego, gdy zbyt często dochodziło do pożarów wywoływanych przez pioruny, uradzono o utworzeniu straży ogniowej. Pierwszą straż tworzyło 51 druhów, a pierwszymi sprzętami były: ręczna sikawka, kilka toporów  kasków.

Dzięki kalendarium czytelnik tej książki dowie się między innymi, że straż z Turzy Małej w 1933 roku wzięła udział w obchodach imienin marszałka Józefa Piłsudskiego w pobliskim Siecieniu, w 1935 roku – w obchodach na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego w Bądkowie Kościelnym, a w 1939 roku – w Mszy św. w intencji zmarłego papieża Piusa XI.

Druhowie z Turzy Małej mimo terroru II wojny światowej nie zawiesili działalności, a wręcz przeciwnie – likwidowali szkody powstałe na skutek działań wojennych. Skrupulatnie opisane zostały także losy powojenny jednostki: gaszone pożary, posiadany sprzęt i samochody, ale też uczestnictwo w dożynkach czy uroczystościach patriotycznych.

Wiele uwagi Autor poświęcił jubileuszowi 100-lecia OSP w Turzy Małej: „Nasi strażacy wykonują swoje zadania w oparciu o przykazanie miłości. Rozdają wokół siebie dobro” – powiedział wtedy w kazaniu ks. kanonik Andrzej Zakrzewski. Zasłużeni druhowie i druhny z okazji jubileuszu zostali odznaczeni medalami, w tym „Pro Masovia”, a sztandar jednostki został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP.

W książce „100 lat w służbie człowiekowi. OSP Turza Mała 1922-2022” można znaleźć opis dziejów jednostki, ale też na przykład historię gminy Brudzeń Duży, na terenie której znajduje się Turza Mała czy współczesne praktyki religijne strażaków (np. pielgrzymki, Zaduszki, Zamyślenia Adwentowe).

O publikacji stanowią także jej aneksy. W tym przypadku są to na przykład zdjęcia z ważnych wydarzeń i uroczystości, wykaz członków Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Płocku czy skład osobowy Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brudzeniu Dużym.

„Publikacja jest upamiętnieniem historii ruchu strażackiego w Turzy Małej. Jest również utrwaleniem w naszej pamięci imion i nazwisk druhów, którzy byli u początku jej powstania, troszczyli się o jej ciągły rozwój, a przede wszystkim chronili życie i mienie w okolicznych miejscowościach. Dzięki tej publikacji również współcześni, druhny i druhowie, przejdą do historii jako spadkobiercy i kontynuatorzy dzieła swoich dziadków i ojców” - napisał druh Kazimierz Kowalski, prezes OSP Turza Mała.

Ks. Andrzej Zakrzewski, „100 lat w służbie człowiekowi. OSP Turza Mała 1922-2022”, Płocki Instytut Wydawniczy 2023